• Aktuality

Aktuality

9. října 2019

Vážené kolegyně, vážení kolegové,


srdečně Vás zveme na moderovanou diskuzi Listopad 1989: 30 let poté pohledem „zvenčí“, která se uskuteční 14. listopadu 2019 od 16:00 v místnosti YFHS3 na Veleslavíně (José Martího 31, Praha 6).


Jak se zahraniční vědci a vědkyně dostali ke studiu českých zemí a střední Evropy, respektive jaké byly cesty české vědkyně do zahraničí? Jak osobně prožívali sametovou revoluci a jak o ní smýšlelo jejich okolí? Co si myslí o současném dění v Česku a čím by se měli domácí vědci z pohledu zahraničních kolegů zabývat nyní?


Diskutovat přijedou Christiane Brenner (Collegium Carolinum a Ludwigs-Maximilians-Universität München, Německo), Hana Píchová (The University of North Carolina at Chapel Hill, USA), Peter Bugge (Aarhus University, Dánsko) a Sarah Lemmen (Universidad Complutense de Madrid, Španělsko). Debatu moderuje Pavel Mücke. Akce se koná v českém jazyce.


Diskuze je podpořena z Institucionálního plánu Fakulty humanitních studií UK v rámci projektu Inovace studijního předmětu Interdisciplinární studium soudobých dějin - české a světové dějiny (1945 – současnost) v letech 2019–2020 v souvislosti s 30. výročím událostí roku 1989. Z akce může být pořizován audiovizuální záznam, který mohou organizátoři dále využít pro propagační, vzdělávací či popularizační účely.


*Jak najít místnost YFHS3: do budovy vejdete hlavním vchodem, po centrálním schodišti vyjdete do 3. patra a dáte se vpravo.



Událost na Facebooku.


O našich hostech

Christiane Brenner studovala historii v Lyonu, Mnichově, Berlíně a Praze. Od roku 1998 pracuje v Collegiu Carolinu, o rok později začala vést časopis Bohemia, který se specializuje na dějiny českých zemí. Od července 2019 řeší výzkumný projekt na téma prostituce v socialistickém Československu v rámci Sonderforschungsbereich 1369 Vigilanzkulturen, který sídlí na Ludwigs-Maximilians-Universität München. Je autorkou knihy Mezi Východem a Západem: české politické diskurzy 1945-1948 (Argo 2015).


Sarah Lemmen studovala a vyučovala na univerzitách v Lipsku, Praze, Saské Kamenici, Vídni, Brémách i ve Washingtonu. V současné době působí v Madridu. V loňském roce vydala knihu Tschechen auf Reisen: Repräsentationen der außereuropäischen Welt und nationale Identität in Ostmitteleuropa 1890-1938.


Hana Píchová je profesorkou českého jazyka a literatury na univerzitě v Chapel Hill v Severní Karolíně. Je mimo jiné autorkou knihy Případ Stalin: Historická a literární studie Stalinova pomníku v Praze (Arbor vitae 2014).


Peter Bugge je dánský historik, bohemista a překladatel. V současné době působí na univerzitě v Aarhusu. Publikuje dánsky, německy, anglicky a česky. Do dánštiny překládá například díla Václava Havla.

Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Orální historie - soudobé dějiny

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8-Libeň

Česká republika


doc. PhDr. Jan Horský, Ph.D., garant studijního programu


Mgr. Jana Wohlmuth Markupová, Ph.D., zástupkyně garanta


Mgr. Monika Picková, tajemnice studijního programu


Vyučující

Všechny kontakty





Jak k nám