Proč jste si vybrala studium OHSD a jak jej zpětně hodnotíte?
Od gymnaziálních let jsem chtěla studovat historii 20. století. Rozhodla jsem se nakonec pro jiný obor, ale v rámci bakalářského studia jsem na jedné z přednášek týkající se metodologie kvalitativního výzkumu zaslechla pojem orální historie. Natolik mě zaujalo propojení nejnovějších dějin s životními příběhy a možnostmi, jež tato kombinace nabízí, že jsem navštívila web oboru a následně se přihlásila k přijímacím zkouškám.
Zpětně studium orální historie hodnotím pouze pozitivně. Naučila jsem se v rámci práce s “živým historickým materiálem” více naslouchat, hledat mnohdy skryté významy v promluvách pamětníků i být trpělivější v analýze a interpretaci pramenu. Pedagogové byli do jednoho skvělí a velice nápomocní. Do současné doby obdivuji jejich entuziasmus pro věc.
Čím se nyní zabýváte? Pomohlo Vám k tomu nějak studium OHSD?
V současné době pokračuji v doktorském studiu a orální historii stále využívám jako svou alfa metodu ve výzkumu a snažím se nalézt nové podoby jejího využití. Zároveň se snažím při výuce přiblížit soudobé dějiny vysokoškolským studentům z jiných oborů.
Máte nějaké doporučení pro vyučující či současné studenty/uchazeče o studium u nás?
Uchazečům o studium, ať jsou z jakýchkoliv humanitně zaměřených oborů, bych doporučila, aby si stáli za svým rozhodnutím studovat OHSD, protože jim může nabídnout víc, než sami tuší, a aby metodu ani studium nepodceňovali, protože jak říká profesor Vaněk: “dobrý rozhovor je jako šichta v dole”.
Vyučujícím bych chtěla popřát stále spoustu energie k předávání nadšení z metody novým orálním historikům a historičkám.
3. 1. 2019
Orální historie - soudobé dějiny
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8-Libeň
Česká republika
doc. PhDr. Jan Horský, Ph.D., garant studijního programu
Mgr. Jana Wohlmuth Markupová, Ph.D., zástupkyně garanta
Mgr. Monika Baláž Picková, tajemnice studijního programu