24. prosince 2019

milí přátelé,

pomalu nám končí rok 2019 – rok, ve kterém jsme si připomněli 30. výročí událostí listopadu a prosince 1989. Na rozdíl od loňských „osmičkových“ výročí bylo pro nás toto výročí přece jen něčím zvláštní. Nejenže sametovou revoluci samotnou můžeme chápat jako nejnedávnější velký historický mezník, jehož symbolický význam je stále takříkajíc „živý“, jak můžeme vidět ve veřejných projevech. Zároveň jsme však při příležitosti jeho výročí navázali na první český orálně historický projekt Sto studentských revolucí a vydali jsme nejen přepracované vydání původního textu z roku 1999 (Karolinum, 2019), ale též jsme se za (téměř) všemi původními narátory vydali znovu, což dalo vzniknout trojdílné knize Sto studentských evolucí (Academia, 2019), orálně historickému dokumentu České televize a tematickému webu o studentech z roku 1989. Právě to způsobilo, že jsme se s mnohými z Vás v průběhu celého roku setkávali i mimo prostory školy na akcích tomuto výročí, respektive projektu věnovaných. Za veškerou Vaši podporu a zájem o ně v končícím roce 2019 Vám touto cestou chceme moc poděkovat.

Rok 2019 však nebyl jen „rokem výročí“ a rokem „studentských knih“, naopak naši kolegové vydali i knihy na jiná témata. Řeč je samozřejmě jak o knize Letos musíme být spokojenější než loni! Proměny české firemní kultury po roce 1989 Lenky Krátké, tak o knize Normalizační festival Přemysla Houdy, která bude uvedena již 28. ledna 2020 v Knihovně Václava Havla. V duchu výše zmíněných díků Vás předem srdečně zveme i sem!

Jestliže rok 2019 byl rokem připomínek toho, kterak něco končilo, rok 2020 se ponese v duchu (výročí) začátků něčeho nového: především si připomeneme 20 let existence Fakulty humanitních studií UK a 30 let existence Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, který poskytl první institucionální zázemí orální historii v České republice (Centrum orální historie, 2000), což společně dalo vzniknout i našemu oboru Orální historie-soudobé dějiny FHS UK (2008).

Na fakultní úrovni nás taktéž čekají podstatné změny: jednak vstoupí v platnost nová akreditace našeho studijního programu, kterou jsme získali na celých 10 let, podle níž začnou studovat studenti, kteří se zapíší ke studiu od akademického roku 2020/21 (pro stávající studenty se tedy nic nemění). Taktéž se v létě 2020 celá fakulta přestěhuje do nového sídla v Praze Troji (ulice Pátkova). Poprvé ve své historii tak naše fakulta bude „celá pohromadě“. O praktických okolnostech stěhování Vás samozřejmě budeme informovat podle aktuální situace, výuka v letním semestru i červnové zkoušky však ještě jistě proběhnou na Veleslavíně.

Ačkoli je to po letošním hektickém roce k nevíře, ani v příštím roce nás tedy nečeká zrovna „běžný klidný rok“. :-) Ještě jednou Vám tedy děkujeme za veškerou podporu v roce končícím a budeme za ni vděčni i v roce nadcházejícím.

Jménem celého našeho pracoviště Vám přejeme krásné vánoční svátky a vše nejlepší do nového roku 2020!

Srdečně,

Miroslav Vaněk, garant studijního programu, a Jana Wohlmuth Markupová, vedoucí pracoviště OHSD