3. června 2019

Kniha našeho kolegy Mgr. et Mgr. Petra Wohlmutha Krev, čest a hrůza: Historická antropologie pevnostní války na příkladu britských deníků z obléhání pevnosti Bergen op Zoom z roku 1747 se umístila v celouniverzitní soutěži vysoce kvalitních monografií na 22.–25. místě. Knihu vydalo v roce 2017 Scriptorium. Srdečně blahopřejeme!

Anotace:

Kniha nabízí analýzu dobové kultury války a jejích proměnných, jejich vzájemného vztahu a jeho rekonfigurace v průběhu boje o nizozemskou pevnost Bergen op Zoom v kulminačním bodě války o rakouské dědictví v roce 1747. Alternativní způsob práce s prameny, který opouští chápání vojenského střetu podle klasických konzervativních šablon vojenské historie, vede autora k závěru, že dobově mimořádný a dramatický boj o pevnost Bergen op Zoom se odvíjel primárně od zásadního nedorozumění mezi útočníky a obránci ve smyslu kultury války, především otázek vojenské cti a s ní spojených legitimních způsobů vedení boje.

Váš názor

Pracoviště Orální historie - soudobé dějiny