28. února 2023

PLÁN B: INTRAAKTIVITA VO VÝTVARNOM UMENÍ

Srdečně Vás zveme na přednášku Dr. Zuzany Križalkovičové s názvem Plán B: intraaktivita vo výtvarnom umení, která se uskuteční 14. března od 13 hodin v místnosti č. 1.21 v budově Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy na adrese Pátkova 2137/5, 182 00 Praha 8 - Libeň.

Anotace přednášky:

Prednáška o vnímaní umeleckej tvorby z filozoficko-post(humanistickej) perspektívy

Súčasné prístupy v humanitných vedách a umeleckej praxi sa zvyčajne vnímajú ako materiálne viazaná realita, ktorá sa aktívne zapája do sveta tým, že mu dáva špecifickú materiálnu podobu. Posúvame sa performatívnym smerom, v ktorom kooperujúce vedecké postupy zahŕňajú priamu materiálnu angažovanosť so svetom. V Baradovskej definícii hmoty sa vnímanie a význam materiálov neustále mení, dopĺňa a nanovo definuje v širokom spektre disciplín. Aj diela výtvarného umenia sa môžu stať časovými kapsulami, deklarujúcimi výraz doby, v ktorej vznikli, prehodnocujúcimi a uchovávajúcimi našu históriu, reflektujúcimi sociálne, politické a kultúrne otázky.

Orálna história býva prezentovaná ako metóda súčasnej histórie, využívajúca ústne zdroje potrebné k rekonštrukcii minulosti, zaznamenaniu prítomnosti a zachovaniu kultúrneho dedičstva. V dejinách umenia bola donedávna skôr výnimkou. Môže aj výtvarné umenie metodologicky vychádzať z orálnej histórie? Zo snahy čo najživšie zaznamenať históriu na základe spomienok očitých svedkov a rozvinúť jej inovačný potenciál? Môže ho intra-aktívne prepojiť s digitálnymi vedami?

Prednáška ponúka niekoľko z možných odpovedí.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia