4. ledna 2016

Milé kolegyně, milí kolegové,

dovolujeme si Vás pozvat na XX. ročník konference ,,Etnológ a múzeum" s názvem ,,Etnológ v teréne: K prameňom poznania", která se uskuteční 21. - 23. června 2016 v Bánské Štiavnici. Termín pro zaslání přihlášek včetně abstraktů je 15. února 2016. Podrobnější informace naleznete níže.

Organizátoři:

Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica

Zväz múzeí Slovenska

Etnologická komisia Zväzu múzeí Slovenska

Národopisná spolocnost Slovenska

Místo konání:

Slovenské banské múzeum

Starý zámok, Starozámocká c. 11

Banská Štiavnica

Terénny výskum a využívanie metódy oral history patrí k základným pramenom výskumu života v minulosti a teda aj kontextov života múzejných zbierkových

predmetov. O zbierkových predmetoch a spôsoboch ich užívania sa najviac dozvedáme od ich pôvodných majitelov. Práve od nich sa dozvedáme najviac o

spôsobe využitia cohosi už dnes zabudnutého, od ludí, ktorí boli s predmetmi, piesnami, tancami ci udalostami zrastení celý život. Sme však pri výskume minulosti metódou orálnej histórie dokonalí profesionáli? Uvedomujeme si jej nástrahy a úskalia? Vieme správne spracovávat zhromaždené dáta? Poznáme legislatívne kontexty ich archivácie? Ako riešime problémy orálnohistorického výskumu v múzejnom prostredí? Ako sa to robí v špecializovaných inštitúciách a ako postupuje tretí sektor? Považujeme orálno – historický výskum každodennosti druhej polovice 20. storocia a súcasnosti za plodný?

Tematické okruhy příspěvků:

-teoreticko–metodologické východiská orálnej histórie (inštitucionálne zázemie /Slovensko a svet/, teoretické východiská/koncepty, vzdelávanie, kurzy/, akceptácia subdisciplíny, etika výskumu)

-formy získavania dát v teréne metódou orálnej histórie (metódy a techniky /príprava na výskum, výber rozprávacov, zaznamenávanie dát)

-spracovanie dát (prepisy)

-archivovanie dát (so zretelom na legislatívny rámec - Zákon c. 395/2002 o archívoch a registratúrach a Zákon c. 122/2013 o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, správcovstvo databáz)

-úskalia metódy (selekcia údajov, autocenzúra na strane narátora, tabu témy, anonymita rozprávaca v lokálnom kontexte, velké dejiny vs. malé dejiny, oficiálna pamät vs. neoficiálna pamät)

-interpretácia dát a využitie výsledkov v dokumentacnej (v procese katalogizácie), vedeckovýskumnej i prezentacnej (výstavy, expozície, edukacné programy) cinnosti múzeí i iných inštitúcií (vedecké a výucbové inštitúcie)

-ukážky práce s databázami orálno – historických dát

-využívanie metódy orálnej histórie v tretom sektore (projekty/prepájanie databáz)

-doplnkové pramene výskumu (fotografie, casopisy, archiválie)

Materiály ke stažení:

Pozvánka - podrobnější informace